17:25 14 Fevral 2026 Jamiyat
Foto: Ekologiya va iqlim oʻzgarishi milliy qoʻmitasi
Surxondaryo viloyati Termiz tumanida quyonlarni noqonuniy ovlagan shaxsga chora koʻrildi. Bu haqda Ekologiya va iqlim oʻzgarishi milliy qoʻmitasi xabar berdi.
Maʼlum qilinishicha, Surxondaryo viloyati Ekologiya va iqlim oʻzgarishi bosh boshqarmasi hamda viloyat Milliy gvardiya boshqarmasi hamkorligida navbatdagi reyd tadbiri oʻtkazilgan. Reyd davomida tumandagi Uchkoʻl koʻllari hududida Toshkent shahrida yashovchi fuqaro tomonidan 13 bosh yovvoyi quyon noqonuniy ovlangani aniqlangan.
Maʼlum boʻlishicha, fuqaro ovni taqiqlangan usulda — tunda yorituvchi moslamadan foydalangan holda amalga oshirgan. Hisob-kitoblarga koʻra, noqonuniy ov natijasida tabiatga 5 million 356 ming soʻm miqdorida zarar yetkazilgan.
Huquqbuzarga nisbatan Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksning tegishli moddasi bilan chora koʻrilgan. Shuningdek, ov jarayonida foydalanilgan, huquqbuzarga tegishli boʻlgan 3 dona ov miltigʻi ashyoviy dalil sifatida olib qoʻyilib, viloyat IIBga topshirildi.