Diplomatik vakolatxonamizdan maʼlum qilishlaricha, muzokaralar avvalida Kanada tomoniga Oʻzbekistonda fuqarolik jamiyatini mustahkamlash boʻyicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar, mamlakatimiz hayotining barcha jabhalarini qamrab olgan islohotlar natijalari, shuningdek, parlamentning rolini hamda umuman qonun chiqaruvchi hokimiyatning rolini oshirishda erishilgan yutuqlar toʻgʻrisida maʼlumot berildi.
Shuningdek, Oliy Majlis va xalq deputatlari mahalliy Kengashlarining qarorlar qabul qilish jarayonidagi va demokratik islohotlarni amalga oshirishdagi oʻrni tobora ortib borayotgani alohida taʼkidlandi.
Spiker R. Chouxan Britaniya Kolumbiyasi Qonunchilik Assambleyasidagi diplomatik missiyamiz delegatsiyasini samimiy qutlab, ushbu tashrif Oʻzbekiston hukumati mutasaddilarining Kanadaning gʻarbiy qismiga ilk safari ekanligini taʼkidladi. Deputat Markaziy Osiyo davlatlari, xususan, Oʻzbekiston bilan yaxshi tanish ekanini, chunki uning tarixiy vatani (Hindiston) bilan respublikamiz Buyuk ipak yoʻli, sarkarda Zaxriddin Muhammad Bobur, Toshkent deklaratsiyasi sifatida tarixga kirgan Hindiston — Pokiston tinchlik muzokaralari kabi bir qator tarixiy aloqalarga bogʻlab turishini aytdi.
Kanada tomoni Britaniya Kolumbiyasi Qonunchilik assambleyasi xorijiy davlatlar bilan faol hamkorlik qilishini, chet mamlakatlari bilan parlamentlararo kelishuvlar imzolash anʼanasi borligi haqida aytib berdi. Xususan, R. Chouxan Qonunchilik assambleyasi Hindiston, Janubiy Koreya, Shotlandiya, Gana va Irlandiya bilan shartnomalar imzolaganini qayd etdi.
Diplomatik vakolatxonamizdan maʼlumotiga koʻra, muzokaralar yakunida xalq deputatlari Kengashlari va Oliy Majlis bilan hamkorlik aloqalarini yoʻlga qoʻyish maqsadida yaqin vaqt ichida Britaniya Kolumbiyasi Qonunchilik assambleyasi spikeri R.Chuhani boshchiligidagi delegatsiyaning mamlakatimizga tashrifini tashkil etish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Shuni eslatib oʻtish joizki, Britaniya Kolumbiyasi Qonunchilik Assambleyasi provinsiyaning qonun chiqaruvchi organi boʻlib, u 85 ta saylov okrugidan saylangan 85 nafar deputatdan tashkil topgan. Kanadaning boshqa provinsiyalarida nfarqli oʻlaroq Qonunchilik Assambleyasining aʼzolaring xilma-xilligidir. Xususan Britaniya Kolumbiyasi deputatlari 30 dan ortiq tilda soʻzlashadilar va ulardan 9 tasi ikkinchi til sifatida maktablar dasturlariga kiritilgan.
Eslatib oʻtamiz, R.Chouxan 2005-yildan beri Britaniya Kolumbiyasi Qonunchilik Assambleyasining aʼzosidir. U 2020-yil provinsiya Qonunchilik Assambleyasi Spikeri etib saylangan, avvalroq esa (2017-2020-yillarda) spikeri oʻrinbosari boʻlib faoliyat yuritgan. R.Chouxan Kanada fermer xoʻjaligi ishchilari uyushmasi asoschisi va Britaniya Kolumbiya kasalxonasi ishchilari uyushmasi rahbari boʻlgan. 2003-yildan beri u Britaniya Kolumbiyasidagi Inson huquqlari himoyachilari nadavlat tashkilotining vitse-prezidenti.

Спикер Законодательного собрания Британской Колумбии намерен посетить Узбекистан для укрепления межпарламентских связей
19:57 10 Июнь 2022 Политика
2125 0
Посол Узбекистана Жавлон Вахабов в рамках визита в Британскую Колумбию (Канада) провел встречу со спикером Законодательного собрания Раджем Чоуханом.
Как сообщает наша дипмиссия, в ходе переговоров канадская сторона ознакомилась с предпринимаемыми в Узбекистане мерами по укреплению гражданского общества, результатами реформ во всех сферах жизнедеятельности нашей страны, а также достижениями в области повышения роли парламента и законодательной власти в целом.
Отдельно отмечено, что роль Олий Мажлиса и местных Кенгашей народных депутатов как в принятии решений, так и реализации демократических реформ становится все значительнее.
Спикер Р.Чоухан тепло приветствовал делегацию нашей дипмиссии в Законодательном собрании Британской Колумбии, заявив, что данный визит стал первой поездкой официальных лиц Правительства Узбекистана в западную часть Канады. Законодатель сообщил, что хорошо знаком со странами Центральной Азии, особенно Узбекистаном, так как страна его происхождения (Индия) и наша республика имеют множество исторических связей, начиная от Великого Шелкового пути до полководца Захриддина Мухаммада Бобура, индо-пакистанских мирных переговоров, которые вошли в историю в качестве Ташкентской декларации.
Канадская сторона сообщила, что Законодательное собрание Британской Колумбии активно сотрудничает с международными странами, подписывая межпарламентское соглашение между странами. Р.Чоухан отметил, что Законодательное собрание уже подписало соглашения с Индией, Южной Кореей, Шотландией, Гайаной и Ирландией.
По информации нашей дипмиссии, в завершение переговоров достигнута договорённость об организации в ближайшем будущем визита делегации Законодательного собрания Британской Колумбии во главе с его спикером Р.Чоухани в нашу страну для установления партнерских отношений с Кенгашами народных депутатов.
Необходимо отметить, что Законодательное собрание Британской Колумбии является избираемым парламентом данной провинции и в настоящее время в него входят 85 членов, представляющих 85 избирательных округов провинции. Одной из основных особенностей Законодательного собрания является разнообразие происхождения всех законодателей, а также их языковые различия, поскольку в Британской Колумбии говорят на более чем на 30 языках, и 9 из них включены в программы второго языка в школах провинции.
Напомним, что Р.Чоухан с 2005г. является членом Законодательного собрания Британской Колумбии. С 2020г. стал спикером Законодательного собрания данной провинции. Ранее он занимал пост заместителя спикера Законодательного собрания (2017-2020гг.), а также был президентом-основателем Канадского союза сельскохозяйственных рабочих и директором Союза работников больниц Британской Колумбии. С 2003г. является вице-президентом организации «Защитники прав человека Британской Колумбии».