“Vatanparvar” tashkilotida “Kalibr” uzoq masofalarga oʻq otish klubi tashkil etildi
Ushbu klub Oʻzbekiston Respublikasi mudofaasiga koʻmaklashuvchi “Vatanparvar” tashkiloti, Oʻzbekiston ovchi va baliqchilar sport birlashmasi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi tomonidan imzolangan oʻzaro hamkorlik memorandumiga asosan taʼsis etildi.
Kalibr klubi “Vatanparvar” tashkilotining Respublika texnik va amaliy sport turlari markazi qoshida tashkil etilgan boʻlib, klubning asosiy maqsadi ov va uzoq masofalarga oʻq otish sporti havaskorlari, Oʻzbekiston ovchi va baliqchilar sport birlashmasi bilan hamkorlikni mustahkamlash, ilgʻor tajriba almashish hamda respublika hududida uzoq masofalarga oʻq otishni ommalashtirish hisoblanadi.
Ushbu klubning asosiy yoʻnalishlaridan biri Oʻzbekiston ovchi va baliqchilar sport birlashmasi, Qurolli Kuchlar tarkibiga kiruvchi vazirlik va idoralar, jismoniy tarbiya va sport subyektlari bilan uzoq masofalarga oʻq otishni rivojlantirish boʻyicha hamkorlikda ishlarni olib borish hisoblanadi.
“Kalibr” uzoq masofalarga oʻq otish klubi Nizomiga muvofiq, ushbu klubga faqatgina Oʻzbekiston ovchi va baliqchilar sport birlashmasiga aʼzo boʻlgan (qurol olib yurishga haqli) fuqarolar qabul qilinadi.
Birlashma niqoblanish, joyga moslashish, oriyentirlanish, qiyin sharoitlarda yashovchanlik borasidagi oʻz tajriba va koʻnikmalarini harbiy xizmatchilarga oʻrgatish boʻyicha mahorat darslari oʻtib borishi belgilangan.
Shu bilan birga, endilikda klub aʼzolari, harbiy xizmatchilar ishtirokida qiyin sharoitlarga moslashgan holda uzoq masofalarga oʻq otish boʻyicha musobaqalar oʻtkazib borilishi rejalashtirilmoqda.
- Alisher Navoiy – ilm va maʼno ehtiyoji manbai
- Investorlar uchun eng jozibador hudud yoxud investitsiya oqimidagi keskin tafovutning sabab va oqibatlari

В организации “Ватанпарвар” создан клуб “Калибр” по стрельбе на дальние дистанции
Данный клуб создан на основе меморандума о сотрудничестве, подписанного организацией содействия обороне Республики Узбекистан «Ватанпарвар», Спортивным объединением охотников и рыболовов Узбекистана и Министерством обороны Республики Узбекистан.
Клуб «Калибр» создан при Республиканском центре технических и прикладных видов спорта организации «Ватанпарвар», и основной целью клуба является укрепление сотрудничества с любителями спортивной охоты и стрельбы на дальние дистанции, Спортивным объединением охотников и рыболовов Узбекистана, а также обмен передовым опытом и популяризация стрельбы на дальние дистанции на территории республики.
Одним из основных направлений данного клуба является проведение работы по развитию стрельбы на дальние дистанции во взаимодействии со Спортивным объединением охотников и рыболовов Узбекистана, министерствами и ведомствами, входящими в состав Вооруженных Сил, субъектами физической культуры и спорта.
Согласно Положению о клубе «Калибр» по стрельбе на дальние дистанции, в этот клуб допускаются только граждане, являющиеся членами Спортивного объединения охотников и рыболовов Узбекистана (с правом ношения оружия).
Планируется проведение совместных мастер-классов по обучению военнослужащих их опыту и навыкам маскировки, адаптации к местности, ориентации, выживание в сложных условиях.
При этом сейчас планируется проведение соревнований по стрельбе на дальние дистанции при адаптации к сложным условиям, с участием членов клуба и военнослужащих.