SSV Surxondaryoda tibbiy sayyor qabullarini boshladi
Foto: SSV matbuot xizmati
Termiz shahridagi “Sohil” bolalar oromgohida aksiya doirasida sayyor tibbiy qabullar boshlandi. Unda vazirlik markaziy apparati jamoasi, respublika ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlari rahbarlari va shifokorlari, tibbiyot oliy oʻquv yurtlari olimlari hamda mahalliy mutaxassislar, jami 200 nafardan iborat maxsus guruh aholini qabul qilishga kirishdi.
Surxondaryo — Oʻzbekistonning janubiy darvozasi, mamlakatimizning eng olis hududlaridan biri. Bugun viloyatdagi 14 ta tuman va 1 ta shaharda 2,5 milliondan ziyod aholi istiqomat qiladi. Bu yerda 721 ta mahalla va 161 ta birlamchi tibbiyot muassasasi faoliyat yuritmoqda.
Aksiya Qashqadaryo va Namangan viloyatlarida boʻlgani kabi Surxondaryoda ham ikki bosqichda oʻtkazilyapti. Birinchi bosqichda poytaxtdan kelgan mutaxassislar guruhlar kesimida viloyatning har bir shahar va tumaniga taqsimlanib, joylarda «xonadonbay» tamoyili asosida aholi salomatligi, ularni qiynayotgan tibbiyotga doir muammolarni oʻrganmoqda.