Oʻzbekistonda yagona “112” tezkor raqami va dispetcherlik tizimini ishga tushiriladi
Ichki ishlar va Raqamli texnologiyalar vazirliklariga ikki oy muddatda har bir viloyat-tuman-mahalla kesimida ijtimoiy va kriminogen muammolarni raqamlashtirish orqali “Ijtimoiy vaziyat” axborot tizimini ishga tushirish topshirildi. Bu haqda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti matbuot kotibi Sherzod Asadov xabar berdi.
Bunda, aholi noroziligiga sabab boʻlayotgan ijtimoiy muammolarning yagona reyestri shakllantiriladi, masʼul idoralarning kuchi muammoga qarab manzilli yoʻnaltiriladi.
Bundan buyon viloyat va tuman ichki ishlar rahbarlari har oyda kamida bir marta tuman va shahar kengashlariga jinoyatchilik ahvoli boʻyicha hisobot berishi belgilandi.
Ichki ishlar va Raqamli texnologiyalar vazirliklari oldiga aholining barcha tezkor va shoshilinch xizmatlarga murojaatlarini operativ hal qilish maqsadida yagona “112” tezkor raqami va dispetcherlik tizimini ishga tushirish vazifasi qoʻyildi.
Ushbu tizim 2024-yil 1-yanvardan Toshkent shahrida, 1-iyulga qadar vodiy viloyatlarida, kelasi yil yakuniga qadar esa barcha tuman va shaharlarda ishga tushirilishi shart.

A single emergency number "112" and unified dispatch service system to be introduced in Uzbekistan
The Ministry of Internal Affairs together with the Ministry of Digital Technologies were instructed to start the information system "Social situation" by digitizing social and criminal problems in each region-district-mahalla within two months. Press secretary of the President of the Republic of Uzbekistan Sherzod Asadov informed about this.
In this case, a single registry of social problems causing dissatisfaction of the population will be created, and forces of responsible services will be targeted to solve the problem.
From now on, regional and district heads of internal affairs will report about crime situation at least once a month to district and city councils.
The Ministry of Internal Affairs and the Ministry Digital Technologies are in charge of launching a single emergency number "112" and a unified dispatch service system to serve promptly all calls to the emergency and urgent services of the population.
This system should be launched in Tashkent from January 1, 2024, in Fergana Valley regions by July 1 next year, and by the end of next year in all districts and cities of the country.