Fargʻonada muqaddam sudlangan shaxs psixotrop moddalar savdosi vaqtida qoʻlga olindi
Fargʻona viloyatida kuchli taʼsir qiluvchi dori vositalari savdosi bilan shugʻullanib kelgan shaxs ushlandi. Bu haqida Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti xabar berdi.
Unda aytilishicha, Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Beshariq tumani boʻlimi va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlari hamkorligida tezkor tadbir oʻtkazilgan.
Tadbir davomida muqaddam sudlangan fuqaro S.I. 40 dona “Regapen” nomli kuchli taʼsir qiluvchi dori vositasini fuqaro J.Sh.ga 24 million soʻmga sotgan vaqtida ushlangan.
Shundan soʻng, tezkor tadbir davom ettirilib, undan jami 50 dona “Regapen” va 16 dona “Karbamezapin” nomli dori vositalari ashyoviy dalil sifatida rasmiylashtirib olingan.
Hozirda mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 251-1-moddasi (giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalar hisoblanmaydigan kuchli taʼsir qiluvchi moddalarni targʻib qiluvchi mahsulotni tayyorlash, tarqatish, reklama qilish, namoyish etish yoki bunday moddalarni yoxud zaharli moddalarni qonunga xilof ravishda muomalaga kiritish) bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, tergov harakatlari oʻtkazilmoqda.