Bizning tadqiqot boʻlinmalarimiz va institutlarimizning yordamiga toʻliq tayanishingiz mumkin — Braziliya fan, texnologiya va innovatsiyalar vaziri
Foto: Foto: Oʻzbekistonning Braziliya Federativ Respublikasidagi elchisixonasi
Qarorgohi Vashingtonda boʻlgan Oʻzbekistonning Braziliya Federativ Respublikasidagi elchisi Javlon Vahobov boshchiligidagi elchixona delegatsiyasining Braziliyaga tashrifi doirasida Braziliya fan, texnologiyalar va innovatsiyalar vaziri Paulo Alvim bilan muzokaralar oʻtkazdi. Bu haqda Elchixona tomonidan “Xalq soʻzi”ga maʼlum qilindi.
Uchrashuv chogʻida Braziliya tomoniga mamlakatimiz iqtisodiyotining barqaror oʻsishini taʼminlash boʻyicha respublikada innovatsion komponentlar rolini kengaytirish, xorijiy mamlakatlar bilan yuqori texnologiyalar, ilgʻor taʼlim va ilmiy tadqiqotlar sohasida oʻzaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar toʻgʻrisida maʼlumot berildi hamda qishloq xoʻjaligi ekinlari hosildorligini oshirish va ularni respublika iqlim sharoitiga moslashtirish uchun chet davlatlarining innovatsion ishlanmalarini jalb qilishdagi respublika ehtiyojlari haqida aytib oʻtilgan.
P. Alvim Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan oʻzgarishlarga toʻxtalar ekan, oliy oʻquv yurtlari sonini koʻpaytirish va aholi oʻrtasida oliy taʼlimni qamrab olishni sezilarli darajada kengaytirish, xorijiy oliy taʼlim muassasalarining filiallarini ochish, OTMning faoliyatini, jumladan, ularning moliyaviy va akademik mustaqilligi oshirish, Oʻzbekistonning jahon reytingidagi oʻrnini yaxshilash, elektron hukumat mexanizmlarini faol joriy etish, aholining IT-texnologiyalaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish kabi yutuqlarni yuksak baholadi.
“Hukumatlar amaliy ilm-fanni rivojlantirishga sarmoya kiritish orqali oʻz saʼy-harakatlarini inson salohiyatini sezilarli darajada mustahkamlashga qaratibgina barqaror rivojlanishning yuksak maqsadlarga erishish mumkin. Biz Oʻzbekistonda buning guvohi boʻlib turibmiz”, dedi vazir.
P. Alvimning soʻzlariga koʻra, u rahbarlik qilayotgan idora Braziliyaning barcha sohalarda innovatsion rivojlanishining belgilab beruvchi asosiy davlat organi hisoblanadi. Ayni paytda sunʼiy intellekt, kiberxavfsizlik, biotexnologiyani rivojlantirish, ekinlarni iqlim oʻzgarishlariga moslashuvini oshirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Shu nuqtayi nazardan, faoliyatning strategik tarmoqlari sifatida suv resurslaridan oqilona foydalanish, davlatning oziq-ovqat va energetika xavfsizligini taʼminlash, tibbiyotning qamrovi va zamonaviyligini taʼminlash, port sanoatining rivojini taʼminlash belgilab olingan.
Uchrashuvda tomonlar qishloq xoʻjaligi sohasidagi hamkorlik istiqbollarini alohida muhokama qildilar. Qishloq xoʻjaligi sohasidagi tadqiqotlar va biotexnologiyalar yoʻnalishida hamkorlikni kengaytirish zarurligi qayd etildi. Vazir Oʻzbekiston tomonining mamlakatimizda goʻshtni yetishtirishni yulga qoʻyish, soya va paxta oʻstirish boʻyicha qoʻshma tadqiqotlar tashkil etish boʻyicha takliflarini qoʻllab-quvvatladi. Shuningdek, paxta hosildorligini oshirish va soyani Oʻzbekiston iqlimiga moslashtirishda yordam berishga tayyorligini bildirdi.
“Bizning ilmiy-tadqiqot boʻlinmalarimiz va institutlarimiz yordamiga toʻliq tayanishingiz mumkin. Hamkorlik, shubhasiz, har ikki davlat uchun juda foydali boʻlib, bu innovatsiyalar Braziliya va Oʻzbekiston iqtisodiyoti uchun katta natijalar berishi mumkin”, dedi P.Alvim.
Taʼkidlaganidek, Braziliya fan, texnologiya va innovatsiyalar vazirligi 40 dan ortiq ikki tomonlama hamkorlik shartnomalari imzolagan, shuningdek, mintaqaviy va koʻp tomonlama mexanizmlar va forumlarda faol ishtirok etadi.
Muzokaralar yakunlari boʻyicha ikki davlat tadqiqotchilari oʻrtasida hamkorlikning yangi dasturini ishlab chiqish, tomonlarning tegishli ekspertlari ishtirokida muntazam seminar va vebinarlar tashkil etish va oʻtkazish yoʻlga qoʻyish orqali hamkorlikni yanada kengaytirish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Eslatib oʻtamiz, Braziliya fan, texnologiya va innovatsiyalar vazirligi 1985-yilda tashkil etilgan. Tashkilotning yillik byudjeti qariyb 4 milliard dollarni tashkil etadi. Ishchilarining soni esa 2,5 ming xodimni tashkil qiladi. Vazirlik ilmiy, texnologik va innovatsion tadqiqotlar, ilmiy-texnikaviy faoliyatni nazorat qilish, avtomatlashtirish va axborot texnologiyalarini rivojlantirish, bioxavfsizlik va kosmik xavfsizlik sohasidagi milliy siyosat muofiqlashtirish uchun masʼuldir idoradir.
Braziliya boʻylab 100 dan ortiq institutlar mavjud boʻlib, ular katta ilmiy hissa va tayyorgarlik bilan uzoq muddatli yirik tadqiqot loyihalarida ishlaydi. Bu kabi markazlar Braziliya jamiyatining COVID-19 pandemiyasi, Zika virusi, Braziliya qirgʻoqlarida neftning toʻkilishi, Maymun chechagi kabi ofat va muammolarga javob berishda muhim rol oʻynamoqda.
- Toshkentda “UzFood 2026” va “OʻzuPACK 2026” Xalqaro koʻrgazmalari boʻlib oʻtmoqda (+fotoreportaj)
- Shayxa Nosir Al Novays: “Men bu kabi yondashuvni avval koʻrmaganman”
- Oʻzbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 35 yilligini keng nishonlashga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish toʻgʻrisida
- “Yengilmas: Tokioga yoʻl”
- Toshkentda Amir Temur tavalludining 690-yilligi munosabati bilan harbiy parad oʻtkazilmoqda (fotoreportaj)

Рассчитывайте на поддержку наших исследовательских подразделений и институтов — Министр по делам науки, технологий и инноваций Бразилии
22:12 08 Июнь 2022 Политика
1194 0
В рамках визита делегации Посольства в г.Бразилиа, Посол Узбекистана в Федеративной Республике Бразилия с резиденцией в г.Вашингтоне Жавлон Вахабов провел переговоры с министром по делам науки, технологий и инноваций Бразилии Паулу Альвим.
Как сообщает наша дипмиссия, в ходе встречи до бразильской стороны доведены основные итоги реформ в республике по обеспечению устойчивого роста отечественной экономики с расширением в ней роли инновационного составляющего, активная политика республики по расширению взаимовыгодных отношений с зарубежными партнерами в области высоких технологий, передового образования и исследований, а также потребности республики в привлечении новаторских разработок зарубежных стран для повышения урожайности сельхозкультур и их адаптации под климатические условия республики.
Комментируя преобразования в нашей стране, П.Альвим высоко оценил такие достижения, как увеличение количества вузов стране и существенное расширение охвата высшим образованием населения, открытие филиалов иностранных вузов в республике, предоставление большей свободы действий местным университетам, включая их финансовую и академическую независимость, улучшение позиции Узбекистана в мировых рейтингах, активное внедрение механизмов электронного правительства, расширение доступа населения к ИТ-технологиям.
«Только сосредоточив усилия правительства на существенное укрепление человеческого потенциала вкупе с вкладыванием на развитие прикладной науки в стране можно достичь высоких целей устойчивого развития, что и делает Узбекистан», особо подчеркнул министр.
По словам П.Альвим, возглавляемое им ведомство является главным правительственным органом, который определяет дальнейшее инновационное развитие страны во всех секторах. Особое внимание в настоящее время, заявил он, уделяется вопросам развития искусственного интеллекта, кибербезопасности, биотехнологий, адаптации сельхозкультур к климатическим вызовам. В этом контексте, добавил он, стратегическими секторами деятельности определены обеспечение рационального использования водных ресурсов в стране, продовольственной и энергетической безопасности государства, доступности и современности медицины, постоянного развития портовой индустрии.
По информации нашего Посольства, в ходе встречи стороны отдельно обсудили перспективы сотрудничество в аграрной сфере. Отмечена необходимость расширения партнерских отношений в области сельскохозяйственных исследований и биотехнологий. Бразильский министр поддержал предложения узбекской стороны в организации совместных исследований по выращиванию бобов сои и хлопка в дополнение к организации производства мяса в нашей стране. Министр также выразил готовность оказать содействие в улучшении урожайности хлопка и адаптации бобов сои для выращивания в условиях Узбекистана.
«Рассчитывайте на поддержку наших исследовательских подразделений и институтов. Партнерство, несомненно, очень выгодно для обеих стран, способных принести большие результаты для инноваций и бразильской и узбекской экономики», заявил П.Алвим.
Как отметили Бразилия подписала более 40 двусторонних соглашений о сотрудничестве в области науки, технологий и инноваций, а также активно участвует в региональных и многосторонних механизмах и форумах.
По итогам переговоров, достигнута договоренность о дальнейшим расширении партнерства посредством разработки новой программы сотрудничества между исследователями из обеих стран, организации и проведения регулярных семинаров и вебинаров с участием профильных экспертов сторон, налаживания механизма обмена знаниями и опытом.
Напомним, что Министерство науки, технологий и инноваций ФРБ (МНТИ) основано в 1985г. Ежегодный бюджет ведомства составляет порядка 4 млрд. долл. Штатная единица – 2,5 тыс. сотрудников. Министерство отвечает за национальную политику в области научных, технологических и инновационных исследований, надзор и контроль за научно-технической деятельностью, политику в области автоматизации и развития информационных технологий, национальную политику в области биобезопасности, а также космическую и ядерную политику.
По всей Бразилии насчитывается более 100 учреждений, которые работают над крупными долгосрочными исследовательскими проектами с большим научным вкладом и подготовкой кадров. Подобные центры сыграли решающую роль в реагировании на проблемы бразильского общества, такие как пандемия COVID-19, вирус Зика, разлив нефти у побережья Бразилии, оспа обезьян и др.