Foto: Oʻzbekistonning AQSHdagi elchixonasi
Oʻzbekistonning AQSHdagi elchisi Javlon Vahobov Vashingtonda boʻlib turgan BMTning din va eʼtiqod erkinligi masalalari boʻyicha maxsus maʼruzachisi Ahmad Shohid bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Elchi BMT maxsus maʼruzachisi bilan Oʻzbekistonda vijdon erkinligini taʼminlash, diniy tashkilotlarni roʻyxatga olish va ularning erkin faoliyat yuritishi uchun shart-sharoitlar yaratish, taʼqiqlangan tashkilotlarda qatnashganlikda ayblangan mahkumlarni ozod qilish, huquqni qoʻllash amaliyotini takomillashtirish, shu jumladan, maʼrifiy Islomni targʻib qilishning institutsional mexanizmlarini kengaytirish sohalarida koʻrilayotgan chora-tadbirlar toʻgʻrisidagi batafsil maʼlumotlarni oʻrtoqlashdi.
Oʻzbekistonning diniy ekstremizm va terrorizmga qarshi kurash borasidagi saʼy-harakatlarida jamiyatning barcha qatlamlari ishtirokida bagʻrikenglik, oʻzaro hurmat, dinlararo va madaniyatlararo muloqot gʻoyalari va tamoyillarini ilgari surishga juda muhim ahamiyat berilayotgani alohida taʼkidlandi. Bugungi kunda Oʻzbekistonda aholi radikallashuvi borasida barvaqt ogohlantirish va jamiyatning turli qatlamlari vakillarini, asosan, yoshlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash yuzasidan “jaholatga qarshi maʼrifat” tamoyili boʻyicha tizimli ravishdagi chora-tadbirlar majmui amalga oshirilmoqda.
Oʻz navbatida, Ahmad Shohid Oʻzbekistonning diniy erkinlikni taʼminlashdagi taraqqiyotidan mamnun ekanligini taʼkidladi. “Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan 2017-yilda boʻlib oʻtgan birinchi uchrashuvimdan buyon uning tub oʻzgarishlarni amalga oshirishga qatʼiy qaror qilgani tufayli Oʻzbekiston inson huquqlarini, ayniqsa, vijdon erkinligi va dinga eʼtiqod huquqini targʻib etish va himoya qilish borasida samarali muvaffaqiyatlarga erishganiga guvoh boʻlyapman”, dedi BMT maxsus maʼruzachisi.
Uning aytishicha, Oʻzbekiston sanoqli davlatlar qatorida muammolarni bartaraf etishda xalqaro institutlar va ekspertlar hamjamiyati bilan konstruktiv muloqotga mutlaqo ochiq ekanligini namoyish etmoqda.
BMTning maxsus maʼruzachisi fikr, vijdon, din va eʼtiqod erkinligiga asoslangan xalqaro standartlar haqidagi bilimlarni oshirishga qaratilgan qoʻshma oʻquv dasturlarini tashkil qilish orqali Oʻzbekiston bilan diniy erkinlik sohasidagi taraqqiyotni yanada rivojlantirish boʻyicha hamkorlikni davom ettirishdan manfaatdor ekanini taʼkidladi. Ahmad Shohid, shuningdek, bunday dasturlar tegishli davlat idoralari va jamoat tashkilotlari vakillarining kasbiy salohiyatini rivojlantirishga ham imkon berishini qayd etdi.
- Oʻrta Osiyodagi eng baland yangi yil archasi — Namanganda
- Nilufardan Qobiljongacha... Qobuljon Rossiyada etnik nafrat tufayli vahshiylarcha oʻldirilgan birinchi bola emas
- Yaldo tuni: Yerliklar bugun eng uzun tun va eng qisqa kunga guvoh boʻladi
- Hokim yordamchisi kimga yordamchi?
- Toshkent shahrida Markaziy Osiyo davlatlari va Koreya Respublikasi parlamentlari rahbarlarining III yigʻilishi oʻz ishini boshladi

Узбекистан демонстрирует исключительную открытость к конструктивному диалогу
По информации нашего Посольства в США, посол Узбекистана Жавлон Вахабов провел встречу с пребывающим в Вашингтоне спец-докладчиком ООН по вопросу о свободе религии или убеждений Ахмедом Шахидом.
В ходе встречи до американской стороны подробно доведены предпринимаемые в Узбекистане меры по улучшению правоприменительной практики в сфере обеспечения свободы вероисповедания, регистрации религиозных организаций и созданию условий для их беспрепятственного функционирования, освобождения заключенных, осужденных за участие в запрещенных организациях, противодействия радикализму, в т.ч. посредством расширения институциональных механизмов продвижения просвещенного Ислама.
Особое подчеркнуто, что в предпринимаемых усилиях Узбекистана в борьбе с религиозным экстремизмом и терроризмом ключевое место отводится продвижению идей и принципов толерантности, взаимного уважения, межрелигиозного и межкультурного диалога с участием всех слоев общества. На сегодняшний день в Узбекистане на системной основе проводится комплекс мер по принципу «Просвещение против невежества» по раннему предупреждению радикализации населения и всесторонней поддержке представителей разных слоев общества, в основном молодёжи.
В свою очередь А.Шахид отметил, что глубоко воодушевлен прогрессом Узбекистана в сфере обеспечения религиозной свободы. «С момента моей первой встречи с Президентом Шавкатом Мирзиёевым в 2017 году я восторженно наблюдаю как благодаря его твердой решимости осуществить кардинальные преобразования, Узбекистан добился невообразимых успехов в продвижении и защите прав человека, особенно в сфере свободы религии или убеждений» - подчеркнул спецдокладчик.
С его слов, «Узбекистан в числе немногих стран демонстрирует исключительную открытость к конструктивному диалогу с международными институтами и экспертным сообществом в преодолении проблем».
Спецдокладчик отметил о своей заинтересованности в продолжении взаимодействия с Узбекистаном для содействия дальнейшему продвижению прогресса республики в сфере религиозной свободы путем проведения совместных программ тренингов, направленных на повышение знаний о международных стандартах, которые лежат в основе свободы мысли, совести, религии или убеждений. Такие программы, по мнению А.Шахида, позволят развить профессиональный потенциал представителей профильных госструктур и общественных организаций.