Oʻzbek milliy taomlari xalqaro tanlovda birinchi oʻrinni egalladi
Buyuk Britaniya poytaxti London shahrida “British Street Food Awards” xalqaro gastronomik tanlovi boʻlib oʻtdi. Ushbu tanlovda Oʻzbekiston milliy taomlari gʻoliblikni qoʻlga kiritdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi.
Taʼkidlanishicha, “British Street Food Awards” tanlovida Londonda faoliyat yuritayotgan “Oshpaz” oʻzbek milliy taomlari brendi jamoasi yurtimiz sharafini himoya qilgan.
Mazkur tanlovda dunyo boʻylab 2 mingdan ortiq ishtirokchilar qatnashgan. Ahamiyatlisi shundaki, oʻzbek oshxonasi barcha qatnashuvchilar orasida mutlaq gʻolib deb topilgan.
“Tanlovda ishtirok etgan «Oshpaz” oʻzbek milliy taomlari brendi jamoasi tomonidan tayyorlangan milliy taomlarimiz va namoyish etilgan oʻzbek milliy oshxonasining boy anʼanalari hakamlar hamda tomoshabinlar qalbini zabt etdi. Oʻzbek milliy taomlari tayyorlanish usullari, betakror taʼmi va ajoyib koʻrinishi bilan tanlov gʻolibiga aylandi», — deyiladi xabarda.