Milliy merosimiz – Lazgi raqsi jahon boʻylab sayohatini boshlaydi
Joriy yil 27-noyabr kuni Dubai opera sahnasida Alisher Navoiy nomidagi DAKT balet truppasi ijrosidagi “Lazgi — muhabbat va qalb raqsi” balet spektakli namoyish etiladi.
Xoreograf Raymondo Rebek tomonidan sahnaga olib chiqilgan ushbu gʻoya Vatanimiz madaniyati va falsafasi toʻgʻrisida xorijiy ommaga soʻzlab beradi.
Oʻzbekiston boy madaniy merosimizni targʻib etish yoʻlida qoʻygan navbatdagi qadami bilan xalqaro maydonda yana ham tushunarli va ommaviy boʻlib bormoqda.
Balet spektakli “EKSPO— 2020” koʻrgazmasida Oʻzbekiston madaniy dasturiga kiritilgan. Tashkilotchi Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamgʻarmasidir.
Bugundan boshlab Euronews telekanalida spektaklga bagʻishlangan videorolikni tomosha qilish mumkin boʻladi. Butun dunyodagi balet muxlislari uchun bu yorqin madaniy hodisa hisoblanadi.