Finlyandiya kompaniyalari Oʻzbekistonda taʼlim sohasida loyihalarni amalga oshirishga koʻmaklashadi
Joriy yilning 28-sentyabr kuni “Finlyandiya — Oʻzbekiston barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda taʼlimni rivojlantirish” mavzusida onlayn konferensiya oʻtkazildi.
Ushbu tadbir ikki mamlakat oʻrtasida taʼlim sohasi boʻyicha hamkorlikni rivojlantirish, xususan Finlyandiya va Oʻzbekiston kompaniyalari uchun oʻzaro aloqa platformasini yaratish va shu orqali taʼlim xizmatlarini koʻrsatuvchi tashkilotlar va kompaniyalar uchun mos hamkorlar topish va yangi hamkorlik gʻoyalarini amalga oshirilishi uchun zarur sharoit yaratish maqsadida tashkil qilindi.
Taʼlim inspeksiyasi, Oʻzbekiston va Finlyandiya tashqi ishlar vazirliklari, Finlyandiyaning taʼlim va madaniyat vazirligi, taʼlim dasturi, milliy taʼlim agentligi, Finnpartnership dasturi hamda Oʻzbekistondagi faxriy konsulligi hamkorligida tashkil qilingan tadbirda ikki mamlakatdan 100dan ortiq turli tashkilot va kompaniya vakillari ishtirok etdi.
Konferensiya kun tartibidan Oʻzbekiston va Finlyandiya mamlakatlari taʼlim tizimi barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishni tezlashtirish, mazkur jarayonda amalga oshiriladigan loyihalar uchun yaratiladigan imkoniyatlar hamda koʻrsatiladigan xizmatlar, taʼlim sohasida ikki davlat hamkorligi borasida erishilgan natijalar bilan bogʻliq masalalar oʻzaro oʻrin oldi.
Tadbirda soʻz olgan Taʼlim inspeksiyasi boshligʻi Ulugʻbek Tashkenbayev bu borada amalga oshirilgan ishlar va istiqboldagi rejalarga toʻxtalib oʻtdi:
– Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Taʼlim tarbiya tizimini yanada takomillashtirishga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarorida belgilangan Finlyandiya taʼlim tizimidagi ilgʻor tajribalarni oʻrganish va yurtimizda tatbiq etish borasidagi ishlar 2020-yil noyabr oyidan boshlangan boʻlsa, bir yillik yillik muddat ichida uzluksiz va tizimli ishlar amalga oshirildi.
Xususan, Navoiy viloyatidan 8 nafar 9-sinf bitiruvchilari Lappeyenranta shahrida 3 yil davomida oʻqishi fin tomonidan moliyalashtirishga kelishildi.
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti va Finlyandiyaning Turku amaliy fanlar universiteti hamkorligidagi qoʻshma taʼlim dasturi tashkil etildi. Shuningdek, mazkur universitet bilan hamkorlikda Samarqand davlat universiteti qoshida Oʻzbekiston-Finlyandiya Pedagogika instituti faoliyati yoʻlga qoʻyildi. Ushbu taʼlim dargohi pedagogik taʼlim sohasi uchun raqobatbardosh kadrlar tayyorlash, taʼlim sifatini oshirish, sohaga Finlyandiyaning ilgʻor taʼlim texnologiyalarini joriy qilish maqsadida tashkil qilingan.
Bugungi tadbir yuqoridagi ishlarimizning uzviy davomi hamda kelgusida koʻplab yangi hamkorlik loyihalarining asosi boʻlib xizmat qiladi degan umiddamiz. Bu esa hamkorliklar doirasining yanada kengayishi hamda taʼlim xizmati sifatining oshishiga va amaliy natijalarimizning har ikki mamlakat taʼlim rivojiga hissa qoʻshishiga omil boʻladi, – dedi Ulugʻbek Tashkenbayev.
YUNISEFning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi Taʼlim shoʻbasi rahbari Dipa Shankar hamkorlik amalga oshirish rejalashtirilayotgan loyihalarning ahamiyatiga toʻxtalar ekan, YUNISEF Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish boʻyicha amalga oshirilayotgan loyihalarni qoʻllab-quvvatlashini bildirdi.
Taʼkidlash lozim, mazkur hamkorlik loyihalarida qatnashish uchun mamlakatimizdagi ilmiy tadqiqot markazlari va institutlar, oliy taʼlim muassasalari, oʻquv markazlari, nodavlat maktab va maktabgacha taʼlim tashkilotlarining taʼlim sohasiga yoʻnaltirilgan turli biznes loyihalari orasidan 32 ta tashkilot takliflari saralab olindi. Tadbir davomida mazkur tashkilotlar vakillari oʻz loyihalari boʻyicha Finlyandiya vakillariga qisqacha taqdimot oʻtib berishdi.
Oʻz navbatida Finlyandiya tomonidan Oʻzbekiston bilan hamkorlik loyihalarini amalga oshirish istagida boʻlgan 23 ta biznes loyiha va tashkilot oʻz taqdimotlari bilan qatnashdi. Ushbu tashkilotlarning qisqacha taqdimoti Finlyandiya va Oʻzbekiston kompaniyalari uchun aloqa platformasiga joylashtirildi.
Finlyandiyaning Vision Factory kompaniyasi direktori Krista Keranen xonim taʼkidlashicha, loyihalarda ishtirok etish istagida boʻlgan kompaniya vakillari platformaga kirib har bir tashkilot haqida batafsil olishlari hamda qaysi tashkil bilan qanday yoʻnalishda hamkorlik qilish boʻyicha oʻz takliflarini qoldirishlari va aloqa oʻrnatishlari mumkin.
Shuningdek, oʻz navbatida Finnpartnership dasturi direktori Birgit Nevala xonim Finlyandiya vakillari Oʻzbekiston bilan taʼlim tashkilotlarini qoʻllab-quvvatlashga tayyorligini taʼkidlar ekan, ushbu tadbir yangi loyihalarga debocha boʻlib xizmat qilishini maʼlum qildi.
– Avvalo mazkur tadbirni oʻtkazishda Taʼlim inspeksiyasi tomonidan ilgari surilayotgan tashabbuslarni olqishlayman. Ushbu davra suhbati Oʻzbekiston va Finlyandiya oʻrtasida taʼlim sohasidagi raqamli texnologiyalari yoʻnalishlarida faoliyat olib boruvchi kompaniyalarning oʻzaro hamkorlik aloqalarini takomillashtirishi uchun muhim omil hisoblanadi.
Bugungi muloqot oʻzaro ehtiyojlar boʻyicha tasavvurlarni shakllantirishga xizmat qilgan boʻlsa, keyingi tadbirlarda tomonlar oʻrtasida oʻzaro uchrashuvlar tashkil etilib, jarayon yanada takomillashtiriladi, – dedi Finnpartnership kompaniyasining dasturlar boʻyicha direktori.
Taʼkidlanishicha, joriy yilning 12-oktyabr hamda 9-noyabr kunlari tadbirning keyingi bosqichlari oʻtkazilishi rejalashtirilgan. Bunda tomonlar guruhlarga boʻlingan holda biznes loyihalari boʻyicha amalga oshiriladigan hamkorlik aloqalari boʻyicha batafsil maʼlumot berish hamda istiqboldagi rejalarni oʻzaro muhokama qilish imkoniyatiga ega boʻladi.
Maʼlumot uchun: Finnpartnership – Finlyandiya tashqi ishlar vazirligi tomonidan moliyalashtiriladigan va Finnfund tomonidan boshqariladigan biznes hamkorlik dasturi boʻlib, fin kompaniyalari uchun rivojlanayotgan mamlakatlarda biznes imkoniyatlarini baholashdagi zarur moliyaviy mablagʻ, aloqa va maslahat xizmatlarini koʻrsatadi. Shu bilan birgalikda, fin kompaniyalari tomonidan yoʻlga qoʻyilgan xalqaro hamkorlik loyihalari uchun mablagʻ ajratadi.

Финские компании будут оказывать содействие в реализации проектов в области образования в Узбекистане
28 сентября текущего года состоялся онлайн-стол на тему «Развитие образования при достижении целей устойчивого развития Финляндии — Узбекистана».
Данное мероприятие было организовано в целях развития сотрудничества между двумя странами в области образования, в частности создания платформы для взаимодействия компаний Финляндии и Узбекистана, что позволит находить подходящих партнеров для организаций и компаний, предоставляющих образовательные услуги, и создать необходимые условия для реализации новых идей сотрудничества.
Представители почти 50 различных организаций и компаний двух стран приняли участие в мероприятии, организованном совместно с Инспекцией по образованию, министерствами иностранных дел Узбекистана и Финляндии, Министерством образования и культуры Финляндии, образовательной программой, Национальным агентством по образованию, программой Finnpartnership и почетным консульством Узбекистана.
На повестке дня стояли такие вопросы, как ускорение достижения целей устойчивого развития системы образования стран Узбекистана и Финляндии,
создаваемые возможности и оказываемые услуги для проектов, реализуемых в этом процессе, достигнутые в области сотрудничества между двумя странами результаты.
Выступивший на мероприятии начальник Инспекции по образованию Улугбек Ташкенбаев, останавливаясь на реализуемой работе и планах на будущее, отметил:
– Работа по изучению и внедрению в нашей стране передового опыта системы образования Финляндии, обозначенная в постановлении Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования и воспитания», началась в ноябре 2020 года, и за год была проделана большая непрерывная и систематическая работа.
В частности, была достигнута договоренность по финансированию обучения 10 выпускников 9-х классов Навоийской области в течение трех лет за счет финской стороны.
Совместная учебная программа была организована совместно с Ташкентским государственным экономическим университетом и Университетом прикладных наук Турку Финляндии. Кроме того, в сотрудничестве с этим университетом при Самаркандском государственном университете был создан Узбекско-финский педагогический институт, который преследует цель подготовки конкурентоспособных кадров для образовательной сферы педагогического направления, повышения качества образования, внедрения передовых образовательных технологий Финляндии в эту сферу.
Мы надеемся, что сегодняшнее мероприятие станет логическим продолжением нашей работы, а также основой для многих новых проектов сотрудничества в будущем. Это еще больше расширит масштабы сотрудничества и повысит качество образовательных услуг, а также будет способствовать развитию сферы образования обеих стран, – сказал Улугбек Ташкенбаев.
Глава отдела образования Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Дипа Шанкар, подчеркивая значимость проектов, по которым планируется сотрудничать, заявила, что ЮНИСЕФ будет поддерживать текущие проекты для достижения целей устойчивого развития.
Следует отметить, что для участия в этих проектах сотрудничества среди различных направленных на сферу образования бизнес-проектов научно-исследовательских центров и институтов нашей, высших учебных заведений, образовательных центров, неправительственных школ и дошкольных образовательных организаций школ были отобраны предложения 32 организаций. В ходе мероприятия представители этих организаций сделали краткую презентацию своих проектов представителям Финляндии.
В свою очередь, свои презентации сделали 23 бизнес-проекта и организации Финляндии, желающие реализовать проекты сотрудничества с Узбекистаном. Краткая презентация этих организаций была размещена на платформе для финских и узбекских компаний.
Госпожа Криста Керанен, директор Vision Factory Финляндии, сказала, что представители компании, желающие участвовать в проектах, могут войти на платформу и получить подробную информацию о каждой организации, а также оставить свои предложения о том, с какой организацией сотрудничать в каком направлении и устанавливать контакты.
В свою очередь, госпожа Биргит Невала, директор программы Finnpartnership, отметила, что представители Финляндии готовы поддержать образовательные организации Узбекистана, добавив, что это мероприятие послужит стартом для новых проектов.
– Прежде всего, я приветствую инициативы, выдвинутые Инспекцией по образованию при проведении этого мероприятия. Данный круглый стол является важным фактором для улучшения сотрудничества между компаниями Узбекистана и Финляндии, работающими в области цифровых технологий в сфере образования.
Если сегодняшний диалог послужил формированию представлений по взаимным потребностям, то на последующих мероприятиях будут организованы взаимные встречи сторон и процесс будет еще более усовершенствован, – сказала директор программ Finnpartnership.
Отмечалось, что следующие этапы мероприятия планируется провести 12 октября и 9 ноября текущего года, где стороны, разделившись на группы, смогут предоставить подробную информацию об осуществленном сотрудничестве по бизнес-проектам, а также обсудить планы на будущее.
Для информации, Finnpartnership – это программа бизнес-партнерства, финансируемая Министерством иностранных дел Финляндии и управляемая Finnfund, которая для финских компаний предоставляет необходимые финансовые, коммуникационные и консультационные услуги по оценке возможностей для бизнеса в развивающихся странах. В то же время она выделяет средства для проектов международного сотрудничества, запущенных финскими компаниями.