Bu Andersson “Uzauto Motors”ga bosh direktor etib tayinlandi
«Oʻzavtosanoat» AJ Bu Anderssonni “UzAuto Motors” AJ va “UzAuto Motors Powertrain” AJ larning bosh direktori etib tayinladi.
Xabarga koʻra, Shvetsiya Harbiy Akademiyasining hamda Garvard universitetining oliy menejment programmasi bitiruvchisi, Stokgolm universitetining biznes boshqaruvi bakalavri boʻlmish Bu Andersson avtomobilsozlik sohasidagi eng ilgʻor top-menedjer boʻlib, avtomobilsozlik sohasidagi faoliyatini 1987-yildan Shvetsiyaning “Saab Automobile AB” kompaniyasida boshlagan.
1993-yildan 2009-yilgacha xarid yoʻnalishida turli raxbar lavozimlarni egallagan va 2001-2009-yillarda “General Motors«ning global xarid boʻlinmasiga rahbarlik qilgan.
2009-yildan 2013-yilgacha “Gruppa GAZ” korxonasiga prezident etib tayinlanadi. Bu davrda Andersson “Gruppa GAZ” biznesini zarardan barqaror foydaga olib chiqishga erishadi.
2014-yildan 2016-yilgacha “AvtoVAZ” OAJ prezidenti etib tayinlanadi. “Gruppa GAZ”da boʻlgani kabi, Andersson “AvtoVAZ”da ham toʻliq transformatsiyani amalga oshirdi.
“AvtoVAZ”ni tark etgach, Andersson eng yirik avtomobil butlovchi qismlarini ishlab chiqaruvchilaridan biri boʻlgan “Yazaki Europe, Africa, North & South America” korporatsiyasiga 4 yil rahbarlik qiladi.
Adam Smit xalqaro avtomobil forumida Bu Andersson Rossiya avtomobilsozlik sanoatida “2010-yilning eng yaxshi yetakchisi” deb topiladi. 2011-yilda Andersson Yevropa avtomobilsozlik sanoatining eng muvaffaqiyatli rahbarlarini aniqlash uchun “Automotive News Europe” tomonidan har yili oʻtkaziladigan “Eurostars” mukofotida “Rivojlanayotgan bozorlar boʻyicha Yevropa avtomobil sanoatining eng yaxshi yetakchisi” deb topiladi.
2012-yilda Bu Andersson Yevropaning avtomobilsozlik sohasidagi yetakchi nashriyoti boʻlgan “Automotive Supply Chain«dan “GAZ Gruppasi”ni inqirozdan keyin moliyaviy holatini tiklagani va Rossiyaning yengil tijoriy vositalar bozorida kompaniyaning yetakchiligini taʼminlagani uchun “Eng yaxshi yutuqlar” mukofotiga sazovor boʻladi.
Maʼlumot uchun: “UzAuto Motors” AJ va “UzAuto Motors Powertrain” AJ Oʻzbekiston avtomobilsozlik sanoatidagi davlatga qarashli «Oʻzavtosanoat» AJning yirik shoʻba korxonalari boʻlib, “General Motors” bilan texnik litsenziya shartnomasi asosida “Chevrolet” yengil avtomobillarini ishlab chiqaradi.

14:38 23 August 2021 Economy
"Uzavtosanoat" Co., Ltd. Named Bo Andersson as the general manager of " UzAuto Motors " Co., Ltd. and " UzAuto Motors Powertrain" Co., Ltd.
It is reported that Andersson graduated from the Swedish military academy and Harvard University, obtained a bachelor's degree in Business Administration from Stockholm University, and is one of the most advanced senior managers in the automotive industry. In 1987, he began his career in the automotive industry at Saab Automobile Company in Sweden.
From 1993 to 2009, he held several procurement positions. From 2001 to 2009, he led the global procurement department of “General Motors”.
From 2009 to 2013, he was appointed president of GAZ group. During this period, Andersson successfully rescued the business of GAZ group from losses.
From 2014 to 2016, he appointed as president of AvtoVAZ. As in the case of GAZ group, Andersson experienced a complete transformation in AvtoVAZ.
After leaving AvtoVAZ, Anderson led “Yazaki Europe, Africa, North & South America” for four years.
At the Adam Smith International Automobile Forum, Bo Andersson was named as the "Best leader in 2010" in the Russian automobile industry. In 2011, Andersson was named the European automotive industry leader of the year in emerging markets in the annual Automotive News European Award, which aims to recognize the most successful leaders in the European automotive industry.
In 2012, Anderson won the European leading automobile publication Automobile Supply Chain Award for restoring the post crisis financial situation of GAZ group and ensuring the company's leading position in the Russian light commercial vehicle market.
For information: " UzAuto Motors " Co., Ltd. and " UzAuto Motors Powertrain" Co., Ltd are the largest subsidiaries of state-owned "Uzavtosanoat" in the automotive industry in Uzbekistan under the technology license agreement signed with General Motors "Chevrolet".