Aydar-Arnasoy koʻligacha temir yoʻl olib kelinadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokida oʻtayotgan Xalq deputatlari Jizzax viloyati Kengashining navbatdan tashqari sessiyasida Aydar-Arnasoy koʻli atrofida yirik sohil turizm majmuasi va sogʻlomlashtirish markazi qurilgani Arnasoy tumani aholisining daromadi koʻpayishiga katta turtki bergani qayd etildi.
Sessiyada endilikda Arnasoy aeroportida katta samolyotlarni ham qabul qilish imkonini yaratish zarurligi taʼkidlandi. Bundan tashqari, Aydar-Arnasoy koʻligacha temir yoʻl ham olib kelinadi.
“Oʻzbekiston temir yoʻllari”ga Doʻstlik tumanidan koʻl hududigacha 45 kilometrli yangi temir yoʻl liniyasini qurishni boshlash topshirildi.
Shuningdek, 7 milliard soʻm hisobiga tumandagi Baxtli mahallasining infratuzilmasi yaxshilanib, turizm qishlogʻiga aylantiriladi. Hududga olib boruvchi yoʻl taʼmirlanadi, tungi yoritish chiroqlari va turizm yoʻl belgilari oʻrnatiladi, manzarali daraxtlar ekiladi.