Samarqand tumanida qurilayotgan majmuada 10 mingga yaqin ish oʻrni boʻladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Samarqand tumanida barpo etilayotgan savdo, sanoat va servis majmuasining qurilish maydonida boʻldi. Uning hududi 37 gektar. Bu yerda umumiy qiymati 2 trillion 79 milliard soʻmlik 7 ta loyiha amalga oshirilmoqda.
Ulardan birinchisi – avtomobillar ehtiyot qismlari bozori yaqinda ishga tushiriladi. 11 gektarni egallagan savdo doʻkonlarida 3 mingta ish oʻrni yaratiladi.
Ayni paytda gazoblok, penoplast, ohak va zichlagich ishlab chiqarish korxonalari qurilishi jadal olib borilmoqda. Ular shu yil oxirida foydalanishga topshiriladi. Shuningdek, kelgusi yillarda “Koʻksaroy avtomoll” savdo va koʻngilochar markazi, oynaga ishlov berish, plastik va alyumin romlar korxonasi qurib bitkazilishi rejalashtirilgan.
Umuman, ushbu loyihalarda oʻn mingga yaqin aholi doimiy ish bilan taʼminlanadi.
Davlatimiz rahbari buning ahamiyatiga alohida toʻxtalib, loyihalarni tezlashtirish, shu yerning oʻzida ishlab chiqarishlarni yoʻlga qoʻyish, ishsiz aholi bandligini taʼminlash muhimligini taʼkidladi.

Complex under construction in Samarkand region to create about ten thousand jobs
President Shavkat Mirziyoyev visited the construction site of the commercial, industrial and service complex in Samarkand district. It occupies territory of 37 hectares. Seven projects with a total value of 2 trillion 79 billion soums are being implemented here.
The first project, automotive spare parts market, will be launched soon. Three thousand jobs will be created in the shops of the market with a total area of 11 hectares.
Currently, the construction of gas blocks, a foam plastic, lime and sealant production enterprises is in full swing. They will start operating later this year. Moreover, it is planned to open a Koksaroy Automall - shopping and entertainment center, the glass processing enterprise, together with plastic and aluminum frame producing company.
In total, these projects will provide permanent employment for ten thousand people.
The head of our state emphasised the importance of job creation and stressed the significance of accelerating projects, expanding local production and providing employment for unemployed population.