Qorabog‘da ochilgan Mirzo Ulug‘bek nomidagi maktabdan fotoreportaj
Mustahkam do‘stlik va birodarlik ifodasi sifatida mamlakatimiz yetakchisi 2021 yil 31 mart kuni o‘tgan Turkiy kengashning norasmiy sammitida O‘zbekiston Qorabog‘ zaminidagi yodgorliklar, madaniyat va ma’rifat maskanlarini qayta tiklashga o‘z hissasini qo‘shishga tayyor ekanini ta’kidlagan edi.
Fuzuliy shahrida 960 nafar o‘quvchiga mo‘ljallangan zamonaviy maktab qurilishi Prezidentimiz tashabbusining amaliy ifodasi bo‘ldi. Mirzo Ulug‘bek nomidagi 1-sonli maktabda 40 ta sinfxona, 6 ta laboratoriya, 2 ta informatika xonasi, 5 ta funksional o‘quv xonasi, majlislar va sport zallari, oshxona, kutubxona mavjud. Futbol maydoni, dam olish va tadbirlar o‘tkazish uchun joylar, yugurish yo‘laklari tashkil qilingan.
Yangi maktab xalqlarimizni yanada yaqinlashtirish, o‘sib kelayotgan ozarbayjonlik o‘g‘il-qizlarni O‘zbekistonning boy tarixi va madaniyatiga, buyuk ajdodlarimizning merosiga oshno qilishga xizmat qiladi.
Ikki mamlakat yetakchilari rafiqalari bilan birga bayramona tasmani kesib, maktabni tantanali ravishda ochdilar. Prezidentlar o‘quv binolari va maktab hududi bilan tanishib, o‘quvchilar bilan samimiy suhbatlashdilar, ularga o‘qishda muvaffaqiyat tiladilar.

21:10 23 August 2023 Politcs
The leader of our country said at the Informal Summit of the Turkic Council held on 31 March 2021 that Uzbekistan was ready to contribute to the restoration of monuments, cultural and educational centres in the Karabakh region as a sign of strong friendship and brotherhood.
The construction of a modern school for 960 students in the city of Fuzuli was a practical expression of the President's initiative. There are 40 classrooms, 6 laboratories, 2 computer rooms, 5 functional classrooms, assembly hall, a gym,  a cafeteria, and a library at school No. 1 named after Mirzo Ulugbek. Besides, school is equipped with football pitch, places for recreation and holding events, as well as special area for running activities.
The new school is intended to bring our peoples closer together, to acquaint growing Azerbaijani boys and girls with the rich history and culture of Uzbekistan as well as the heritage of our great ancestors.
The two leaders together with their wives cut the ceremonial ribbon and opened the school. The Presidents visited the school buildings and territory, had a sincere conversation with the students and wished them success in their studies.