«Давлат харидлари тўғрисида»ги Қонунга қўшимча ва ўзгартиришлар киритилди
Харид қилиш тартиб-таомилларининг янги турлари жорий этилади. Президент томонидан имзоланган Қонун (ЎРҚ-1005-сон, 27.11.2024 й.) билан «Давлат харидлари тўғрисида»ги Қонунга давлат харидлари тизимини янада такомиллаштиришга қаратилган қўшимча ва ўзгартиришлар киритилмоқда. Бу ҳақда «Ҳуқуқий ахборот» хабар қилди.
Маълум қилинишича, ушбу Қонун билан кичик қийматли харид учун соддалаштирилган тартиб-таомил ва икки босқичли давлат харидлари каби харид қилиш тартиб-таомилларининг янги турлари жорий этилишини назарда тутувчи қўшимча ва ўзгартиришлар киритиляпти.
Қайд этилишича, барқарорлик принципи, марказлашган давлат харидларини амалга ошириш механизми, ҳадли келишувни тузиш ва амалга ошириш тартиби, шунингдек давлат харидлари соҳасидаги шикоятларни кўриб чиқиш чоғидаги манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш бўйича чоралар ҳамда бошқа масалалар белгиланади.
Давлат харидлари тизими жамият ва иқтисодиёт учун ўта муҳим аҳамиятга эга бўлиб, унинг шаффофлиги давлат маблағларининг самарали сарфланишини таъминлайди. Халқаро тажрибага кўра, давлат харидларининг самарали бошқарилиши коррупциянинг олдини олишда ва бюджет маблағларини оқилона тақсимлашда ҳал қилувчи аҳамиятга эга. Шу боис, янги тартиб-таомиллар ва барқарорлик принципининг жорий этилиши давлат ресурсларидан фойдаланишда масъулиятни янада оширади.
Давлат харидларининг шаффоф ва назоратли бўлиши фуқароларнинг давлат сиёсатига ишончини оширади. Давлат харидлари жараёнида амалга ошириладиган шикоятларни кўриб чиқиш механизмини такомиллаштириш эса барча иштирокчиларнинг манфаатларини ҳимоя қилишда муҳимдир. Янги ўзгартиришлар орқали давлат ва жамият ўртасидаги ўзаро ишонч мустаҳкамланиб, ижтимоий барқарорлик таъминланиши кутилмоқда.