Oʻz xalqini Siz kabi chin dildan sevadigan davlat rahbarini uchratmadim – “ACWA Power” kompaniyasi boshqaruvi raisi Muhammad Abunayyan
01:24 16 Oktyabr 2025 Siyosat
1846 0
Kuni kecha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirokida Toshkent viloyatida yangi xalqaro aeroport qurilishiga tamal toshi qoʻyishga baishlangan tantanali marosim boʻlib oʻtdi. Unda Saudiya Arabistonidan tashrif buyurgan yirik investor – “ACWA Power” kompaniyasi boshqaruvi raisi Muhammad Abunayyan ham soʻzga chiqib, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar haqida oʻz fikrlarini bildirdi. Quyida uning nutqi eʼlon qilinmoqda.
Hurmatli Prezident Janobi Oliylari, muhtaram Saudiya Arabistoni investitsiyalar vaziri Xolid al-Falih janoblari, aziz hamkorlar va qadrli mehmonlar!
Avvalo, barchangizga tinchlik, baraka va salomlar boʻlsin!
Sizlar soʻnggi sakkiz yilda yaqin hamkorlikda amalga oshirgan ishlarni boshqa mamlakatlar asrlar davomida ham bajara olmasligini bugun faqat bu yerda toʻplangan ishtirokchilarga emas, balki butun dunyoga namoyon etdingiz.
Chindan ham, bunday ulkan natijalarga dunyodagi birorta yetakchi shunday qisqa muddatda erishmogʻi juda qiyin.
Prezident Janobi Oliylari, men avval ham taʼkidlab aytganman: bu darajada katta oʻzgarishlarni amalga oshirgan yetakchilarning ikki nafarini bilaman. Birinchisi – Siz, Janobi Oliylari, ikkinchisi esa – Saudiya valiahdi, Bosh vazir Muhammad bin Salmon Hazrati Oliylaridir.
Oʻzbekistonda biz koʻrgan va guvohi boʻlgan barcha yutuqlar Sizning oʻz ishingizga boʻlgan buyuk ishonch-eʼtiqodingiz va fidokorona mehnatingiz samarasidir. Siz bu ishlarni xalqingiz va Vataningizga boʻlgan cheksiz mehr-muhabbatingiz tufayli amalga oshirmoqdasiz.
Men dunyoning 24 ta davlati rahbarlari bilan muloqotda boʻldim. Lekin oʻz xalqini Siz kabi chin dildan sevadigan davlat rahbarini uchratmadim. Shuning uchun ham el-yurtingiz Sizni yaxshi koʻrib, boshiga koʻtarmoqda.
Men Siz bilan yigirma marta uchrashish baxtiga muyassar boʻlganman. Har bir uchrashuvdan oldin nutq tayyorlab, nimalarni aytish kerakligini obdan oʻylab olaman. Ammo har gal Sizning fikringiz, azmu shijoatingiz va amaliy ishlaringiz biznikidan ustun keladi. Siz doimo jadal harakat qilasiz, sidqidildan ishlaysiz va albatta natijaga erishasiz.
Siz mahalliy va xorijiy investorlarga katta eʼtibor qaratdingiz. Ular uchun teng imkoniyatlar yaratib berdingiz. Siz Oʻzbekistonni har bir kompaniya va davlat uchun eng yaxshi investitsiya makoniga aylantirdingiz.
Siz boshqaruv va shaffoflik asosida oʻtmishdan qolgan ogʻir merosni ortda qoldirdingiz va yangi tarix yaratdingiz.
Men 15 ta mamlakatda investitsiya loyihasini amalga oshirganman va 30 dan ziyod davlatda boʻlganman. Qayerga borsam ham “Yangi Oʻzbekiston” haqida eshitaman. Bu Yangi Oʻzbekiston – Sizning el-yurtingizga sadoqatingiz va tinimsiz mehnatingiz mahsuli.
Butun dunyo bugun Sizni kuzatmoqda, Sizdan oʻrganmoqda. Sizning rahnamoligingizda ishonchli hukumat va fidoiy jamoa kechayu kunduz mehnat qilmoqda. Men haftasiga yetti kun, kuniga 18-20 soat ishlaydigan hukumatni faqat Oʻzbekistonda va Saudiyada koʻrdim. Shuning uchun ham xalqingiz Sizni sevmoqda, investorlaringiz va koʻplab davlatlar Sizni hurmat qilmoqda. Dunyodan koʻp odamlar Oʻzbekistonga turist sifatida ham, doʻst sifatida ham, investor sifatida ham kelishni xohlaydi.
Oʻzbekistonning buyuk tarixi bor. Ayni vaqtda Sizning bugungi yutuqlaringiz ham muhim tarixiy ahamiyatga ega. Eng asosiysi, Siz hech qachon erishgan marrangizda toʻxtab qolmaysiz. Bugungi uchrashuvda ham Siz 30 milliard dollarlik loyihalar yakuniga yetkazilgani, keyingi yillarda esa yangi yoʻnalishlar boʻyicha yana ish olib borilishini aytdingiz.
Prezident Janobi Oliylari, Sizning asosiy maqsadingiz – xalqning hayot sifatini yaxshilash. Siz yoshlarga katta ishonch bilan qaraysiz. Yangi Oʻzbekistonning kuch-qudrati va kelajagi – aynan ana shunday iqtidorli yoshlardir.
Sakkiz yilda Yangi Oʻzbekiston uchun mustahkam poydevor qoʻyildi. Inshoolloh, keyingi yillarda Oʻzbekiston oʻz salohiyatini butun dunyoga yanada yaqqol namoyon etadi. Yangi Oʻzbekiston nimalarga qodir ekanini jahon albatta koʻradi.
Prezident Janobi Oliylari, bizga koʻrsatgan ishonchingiz uchun rahmat. Katta-katta ishlarga yetakchilik qilib kelayotganingizdan cheksiz minnatdormiz.

Мухаммад Абунайян: «Я не встречал лидера, который бы так искренне любил свой народ, как Вы»
Как сообщалось ранее, с участием Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Ташкентской области состоялась торжественная церемония закладки фундамента нового международного аэропорта. На мероприятии также выступил прибывший из Саудовской Аравии крупный инвестор – председатель правления компании ACWA Power Мухаммад Абунайян, который поделился мнением о проводимых в нашей стране реформах. Ниже приводится текст его выступления.
Ваше Превосходительство, уважаемый господин Президент, уважаемый министр инвестиций Королевства Саудовская Аравия Халид аль-Фалих, дорогие партнеры и гости!
Прежде всего позвольте пожелать всем вам мира, благополучия и процветания!
За последение восемь лет тесного сотрудничества Вы совершили то, что другим государствам не удалось бы сделать и за века. Сегодня это видят не только участники этого мероприятия, но и весь мир.
Действительно, достичь таких огромных успехов в столь короткий срок – сложная задача для любого мирового лидера.
Господин Президент, как я уже говорил раньше, я знаю лишь двух лидеров, сумевших осуществить такие масштабные преобразования. Первый – это Вы, а второй – Наследный принц и Премьер-министр Саудовской Аравии, Его Высочество Мухаммад бин Салман.
Все успехи и достижения, которые мы сегодня видим в Узбекистане, – это результат Вашей глубокой веры в собственное дело и самоотверженного труда. Все это Вы делаете из безграничной любви к Родине и своему народу.
Мне довелось общаться с руководителями 24 государств, но я не встречал лидера, который бы так искренне любил свой народ, как Вы. Именно поэтому Ваш народ любит и ценит Вас.
Мне посчастливилось встречаться с Вами двадцать раз. Перед каждой встречей я тщательно готовлюсь, продумываю слова, которые собираюсь сказать. Но каждый раз Ваши идеи, решимость и практические дела превосходят все, что можно было подготовить. Вы всегда действуете энергично, работаете с полной отдачей и неизменно добиваетесь результата.
Вы уделяете большое внимание как отечественным, так и зарубежным инвесторам, создавая для всех равные возможности. Благодаря Вашим усилиям Узбекистан стал одним из самых привлекательных направлений для инвестирования для любой компании и государства.
Опираясь на эффективное управление и прозрачность, Вы сумели преодолеть тяжелое наследие прошлого и написали новую страницу в истории страны.
Я реализовывал инвестиционные проекты в 15 странах и побывал более чем в 30 государствах. Куда бы я ни приехал, слышу о «Новом Узбекистане». Этот Новый Узбекистан – плод Вашей преданности народу и неустанного труда.
Сегодня весь мир наблюдает за Вами и учится у Вас. Под Вашим руководством денно и нощно работает надежное правительство и самоотверженная команда. Правительство, которое трудится по 18–20 часов в сутки, семь дней в неделю я видел только в Узбекистане и Саудовской Аравии. Поэтому народ любит Вас, а инвесторы и многие государства уважают. Все больше людей со всего мира хотят приехать в Узбекистан – как туристы, как друзья и как инвесторы.
Узбекистан имеет великую историю, но и Ваши достижения уже стали важной частью этой истории. Самое главное – Вы никогда не останавливаетесь на достигнутом. Даже сегодня Вы отметили, что завершены проекты на сумму 30 миллиардов долларов, а в ближайшие годы начнется работа по новым направлениям.
Господин Президент, Ваша главная цель – повышение уровня жизни народа. Вы с большим доверием относитесь к молодежи, ведь именно она – сила и будущее Нового Узбекистана.
За восемь лет был заложен прочный фундамент Нового Узбекистана. Дай Бог, в ближайшие годы страна во всей полноте раскроет свой потенциал, и мир обязательно увидит, на что способен Новый Узбекистан.
Господин Президент, благодарю Вас за оказанное доверие. Мы глубоко признательны за то, что Вы возглавляете столь масштабные преобразования.
У меня два учителя: первый – Его Высочество Наследный принц и Премьер-министр Мухаммад бин Салман, второй – Вы, господин Президент. Я многому у Вас научился, Вы – мой наставник.