2022/2023 oʻquv yili uchun davlat oliy taʼlim muassasalariga oʻqishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlari toʻgʻrisida
Arxiv surat
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining farmoyishi
Yoshlarni oliy taʼlim bilan yanada kengroq qamrab olish, oliy taʼlim tashkilotlari oʻrtasida sogʻlom raqobatni kuchaytirish maqsadida, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 15-iyundagi “Davlat oliy taʼlim muassasalariga oʻqishga qabul qilish jarayonlarini tashkil etish toʻgʻrisida”gi PQ–279-son qaroriga muvofiq:
1. 2022/2023 oʻquv yili uchun davlat oliy taʼlim muassasalariga oʻqishga qabul qilishning davlat buyurtmasi parametrlari:
a) bakalavrlar tayyorlash boʻyicha:
kunduzgi taʼlim shakliga – 77 477 nafar etib 1-ilovaga muvofiq;
sirtqi taʼlim shakliga – 26 095 nafar etib 1a-ilovaga muvofiq;
kechki taʼlim shakliga – 3 725 nafar etib 1b-ilovaga muvofiq;
masofaviy taʼlim shakliga – 3 410 nafar etib 1v-ilovaga muvofiq;
b) magistrlar tayyorlash boʻyicha – 10 688 nafar etib 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
2. Moliyaviy mustaqillik berilgan davlat oliy taʼlim muassasalarining kuzatuv kengashlariga hamda qabul parametrlarini Vasiylik kengashi qarori bilan tasdiqlash vakolati berilgan oliy taʼlim tashkilotlariga tegishli qabul parametrlarini 2022-yil 20-iyunga qadar tasdiqlash tavsiya etilsin.
3. Davlat oliy taʼlim muassasalariga oʻqishga qabul qilish jarayonlarini muvofiqlashtirish boʻyicha davlat komissiyasi besh kun muddatda 2022/2023 oʻquv yili uchun:
sogʻliqni saqlash, xalq taʼlimi, veterinariya, tibbiy-ijtimoiy xizmatlar sohalarida oliy maʼlumotli kadrlarga ehtiyoj yuqori boʻlgan hududlar uchun davlat buyurtmasi parametrlarining davlat granti asosidagi qabul koʻrsatkichlari doirasida manfaatdor vazirlik va idoralarning buyurtmalariga muvofiq maqsadli qabul parametrlarining tuman (shahar)lar kesimidagi taqsimotini;
Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi, tizimida oliy taʼlim muassasasi boʻlgan vazirlik va idoralarning takliflari asosida davlat buyurtmasi parametrlarining taʼlim tillari boʻyicha taqsimotini tasdiqlasin va eʼlon qilsin.
4. Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi bir oy muddatda:
Oʻzbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi bilan birgalikda 2022/2023 oʻquv yilida yangi kiritilayotgan bakalavriat taʼlim yoʻnalishlari hamda magistratura mutaxassisliklari boʻyicha Oliy taʼlim yoʻnalishlari va mutaxassisliklari klassifikatoriga belgilangan tartibda oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritsin;
davlat oliy taʼlim muassasalarida yangi kiritilayotgan bakalavriat taʼlim yoʻnalishlari va magistratura mutaxassisliklarining malaka talablari, oʻquv rejalari hamda fan dasturlarining ishlab chiqilishini va belgilangan tartibda tasdiqlanishini taʼminlasin.
5. Mazkur farmoyishning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A. Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.MIRZIYOYEV
Toshkent shahri, 2022-yil 15-iyun
- Sogʻliqni saqlash vazirligi “Elektron retsept” tizimi boʻyicha rasmiy bayonot berdi
- Oʻzbekistonda naqd pulga uy-joy va mashina oldi-sotdisi bekor qilinadi
- Nilufardan Qobiljongacha... Qobuljon Rossiyada etnik nafrat tufayli vahshiylarcha oʻldirilgan birinchi bola emas
- Avstraliyada 16 yoshgacha boʻlgan oʻsmirlarga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish taqiqlandi
- Uchinchi Renessansga eltuvchi maʼrifat koʻprigi: Oʻzbekiston—Pokiston hamkorligining yangi bosqichi

О параметрах государственного заказа по приему на учебу в государственные высшие образовательные учреждения в 2022/2023 учебном году
13:14 17 Июнь 2022 Документы
623 0
Распоряжение Президента Республики Узбекистан
В целях дальнейшего расширения охвата молодежи высшим образованием, усиления здоровой конкуренции среди высших образовательных организаций, а также в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 15 июня 2022 года № ПП—279 «Об организации приема на учебу в государственные высшие образовательные учреждения»:
1. Утвердить параметры государственного заказа по приему на учебу в государственные высшие образовательные учреждения в 2022/2023 учебном году по:
а) подготовке бакалавров в:
дневной форме обучения — в количестве 77 477 человек согласно приложению № 1;
заочной форме обучения — в количестве 26 095 человек согласно приложению № 1а;
вечерней форме обучения — в количестве 3 725 человек согласно приложению № 1б;
дистанционной форме обучения — в количестве 3 410 человек согласно приложению № 1в;
б) подготовке магистров — в количестве 10 688 человек согласно приложению № 2.
2. Рекомендовать наблюдательным советам государственных высших образовательных учреждений, которым предоставлена финансовая самостоятельность, а также высшим образовательным организациям, которым предоставлены полномочия утверждения параметров приема решением Попечительского совета, утвердить соответствующие параметры приема в срок до 20 июня 2022 года.
3. Государственной комиссии по координации процессов приема на учебу в государственные высшие образовательные учреждения в пятидневный срок утвердить и объявить для 2022/2023 учебного года:
распределение целевых параметров приема в разрезе районов (городов) согласно заказам заинтересованных министерств и ведомств для регионов с высокой потребностью в кадрах с высшим образованием в сферах здравоохранения, народного образования, ветеринарии, медико-социальных услуг в пределах показателей приема на основе государственного гранта параметров государственного заказа;
распределение параметров государственного заказа по языкам обучения — на основе предложений Министерства высшего и среднего специального образования, министерств и ведомств, имеющих в ведении высшие образовательные учреждения.
4. Министерству высшего и среднего специального образования в месячный срок:
совместно с Узбекским агентством по техническому регулированию, Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством занятости и трудовых отношений внести в установленном порядке в Классификатор направлений и специальностей высшего образования изменения и дополнения по вновь вводимым направлениям образования бакалавриата и специальностям магистратуры в 2022/2023 учебном году;
обеспечить разработку и утверждение в установленном порядке квалификационных требований, учебных планов и предметных программ по вновь вводимым направлениям образования бакалавриата и специальностям магистратуры в государственных высших образовательных учреждениях.
5. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А. Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А. А.