Parlament saylovlarining sanasi aniq boʻldi
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasi hamda mahalliy kengashlar deputatlari saylovi kampaniyasiga start berildi. Bu haqda Markaziy Saylov Komissiyasi xabar berdi.
Qayd etilishicha, Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi tomonidan bugun oʻtkazilgan majlisda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari va mahalliy kengashlar deputatlari sayloviga doir muhim qarorlarni qabul qilgan.
Maʼlum boʻlishicha, Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 128-moddasiga va Oʻzbekiston Respublikasi Saylov kodeksining 14, 36-moddalariga muvofiq, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasi hamda mahalliy kengashlar deputatlari saylovi 2024-yil 27-oktyabr, yakshanba kuni oʻtkaziladi.
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va Saylov kodeksida belgilangan muddatlardan kelib chiqib, bugundan, yaʼni 2024-yil 26-iyuldan Oʻzbekiston Respublikasi Qonunchilik palatasi deputatlari va mahalliy kengashlar deputatlari saylovi boʻyicha saylov kampaniyasiga start berilib, Kalendar reja tasdiqlandi.
Shu tariqa, 2024-yil 27-oktyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, Xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar kengashlari, Xalq deputatlari tuman va shahar kengashlariga saylovlar boʻlib oʻtadi.
- Nodirbek Abdusattorov Pragadagi shaxmat festivalida chempionlikni qoʻlga kiritdi
- Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi Prix Versailles talqiniga koʻra 2026-yilning dunyodagi eng goʻzal muzeylari roʻyxatiga kiritildi

Date for Parliamentary elections announced
The election campaign for the deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and local councils (Kengashes) has commenced, as announced by the Central Election Commission.
During a meeting held today by the Central Election Commission of the Republic of Uzbekistan, significant decisions were made regarding the elections of deputies to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and local councils.
According to Article 128 of the Constitution and Articles 14 and 36 of the Electoral Code of the Republic of Uzbekistan, elections for deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and local councils will be held on Sunday, October 27, 2024.
The election campaign for deputies to the Legislative Chamber of the Republic of Uzbekistan and local councils was launched on July 26, 2024, in accordance with the deadlines set by the Constitution and the Electoral Code of the Republic of Uzbekistan. The Central Electoral Commission also approved the calendar plan.
Thus, on October 27, 2024, elections will be held for the deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the People's Deputies of the regional and Tashkent city councils, and the People's Deputies of the district and city councils.