Янги Тошкент метро линияси 2026 йилда қуриб битказилади
Янги Тошкент шаҳридаги илк метро йўналиши 2026 йил охиригача қуриб битказилади. Бу ҳақда «Янги Тошкент» шаҳрини барпо этиш дирекцияси матбуот хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, Туркиянинг «Xvav Yapi Sanayi Ve Tic.A.S.» компанияси томонидан амалга оширилаётган мазкур лойиҳа қиймати 110 миллион долларга баҳоланган. Маблағларнинг 11 миллион доллари 2025 йилда, қолган 99 миллион доллари эса 2026 йилда ўзлаштирилиши белгиланган.
Келтирилишича, лойиҳа доирасида 8 километр узунликдаги 3 та бекатдан иборат метро линияси қурилади.
Маълумот учун, Янги Тошкент шаҳрига борадиган метро йўли ҳозирги «Дўстлик» метро бекатидан бошланади. Узунлиги 21 километр, 9 та бекатдан иборат бўлиши кутилаётган бу метро кунига 230 минггача йўловчиларни қамраб ололади.
Президент Шавкат Мирзиёев жорий йилнинг 16 июнь куни мазкур лойиҳа тақдимоти билан танишиб, масъулларга қурилиш сифати ва маданиятини ошириш, одамларга қулай шароитлар яратиш бўйича кўрсатмалар берган эди.