Хитой ҳукумати никоҳдан ўтиш тартибини соддалаштирди
Хитой ҳукумати мамлакатда янги оилаларнинг сонини кўпайтириш мақсадида никоҳ тартибини соддалаштирди. Бу ҳақда «Синхуа» ахборот агентлиги хабар берди.
Янги қоидаларга кўра, рўйхатдан ўтиш учун ҳужжатларни топшириш осонроқ бўлди. Яъни эндиликда бунинг учун шахсни тасдиқловчи ҳужжат, уч авлодда мавжуд никоҳлар ва яқин қариндошлар йўқлиги тўғрисидаги аризани тақдим этиш кифоя бўлади. Уй хўжалигини рўйхатга олиш китобидан маълумотномаларни тақдим этиш талаблар рўйхатидан олиб ташланди.
Бундан ташқари, расмийлар никоҳни фақат доимий яшаш жойида тузишга рухсат берувчи талабни ҳам бекор қилди. Таъкидланишича, бу янги турмуш қурувчилар учун харажатларини камайтиради.
Рўйхатга олиш тартибини соддалаштириш тўғрисидаги қарор сўнгги йилларда мамлакатда никоҳ қуриш даражаси пасайган бир пайтда қабул қилинди.
Аввалроқ, Хитой Миллий соғлиқни сақлаш комиссияси мамлакатдаги семиришга қарши курашиш учун курорт ва меҳмонхоналарга тарозилар ўрнатишга чақирган эди.