Bu yil “Yangi Oʻzbekiston” universiteti ochiladi
Avvalroq, “Toshkent 5 tashabbus harakati” yoshlar festivaliga start berilgani haqida xabar bergan edik.
Festival doirasida Bosh vazir oʻrinbosari Behzod Musayev bilan yoshlar oʻrtasida ochiq muloqot boʻlib oʻtmoqda. Unda hukumat vakili joriy yil yangi oliy taʼlim muassasalari ochilishi haqida aytib oʻtdi.
«Endilikda qariyb 25 foiz maktab bitiruvchilari talaba boʻlish imkoniyatiga ega boʻlmoqda. Yoshlarni oliy taʼlimga qamrab olish uchun taʼlim muassasalari soni 5 yil ichida qariyb 60 tadan 130 taga yetib qoldi.
Bundan tashqari, chet elning nufuzli OTMning filiallari tashkil qilinyapti. Bularning hammasi yoshlarimiz yaxshi bilim olishiga imkoniyat yaratish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Bu yildan boshlab 2021-yil 1-sentyabrgacha barcha hududlarda “Prezident maktablari” faoliyat boshlaydi. Ularga saralash shaffof boʻladi. Bunday maktablarda yoshlar Angliyaning Kembrij taʼlim tizimi asosida oʻqitiladi.
Shuningdek, Yangi Oʻzbekiston universitetini ochish yuzasidan ishlar olib borilmoqda», dedi Bosh vazir oʻrinbosari.