O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlarining muzokaralari bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev Ashxobod shahrida Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov bilan muzokara o‘tkazdi.
Uchrashuvda davlat rahbarlari qardosh xalqlarimiz o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik rishtalariga asoslangan O‘zbekiston-Turkmaniston chuqurlashgan strategik sheriklik munosabatlarining dolzarb masalalarini muhokama qildilar.
Amaliy hamkorlik barcha yo‘nalishlarda kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Oliy darajadagi kelishuvlar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Hukumatlar, vazirlik va idoralar o‘rtasidagi aloqalar tizimli tus olgan.
O‘zaro savdo hajmi oshib bormoqda, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida manfaatli hamkorlik kengaymoqda. “Shovot-ToShovuz” qo‘shma savdo zonasini tez fursatda ishga tushirish zarurligi qayd etildi.
Birgalikdagi kooperatsiya loyihalarini ilgari surish, hududlar o‘rtasidagi almashinuvlar va madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish muhimligi ta'kidlandi.

The Presidents of Uzbekistan and Turkmenistan held talks
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held talks with the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov in Ashgabat.
At the meeting, the heads of state discussed topical issues of Uzbek-Turkmen relations of deepened strategic partnership based on centuries-old ties of friendship and good neighborly ties between our brother nations.
The expansion of practical cooperation in all areas was noted with satisfaction.
High-level agreements are being successfully implemented. Cooperation between governments, ministries and agencies has carried out systematically.
The volume of mutual trade is increasing and mutually beneficial cooperation in various sectors of the economy is expanding. It was noted that the joint trade zone "Shavot-Toshovuz" should be put into operation as soon as possible.
The importance of promoting joint cooperation projects, developing  inter-regional exchanges and cultural - humanitarian relations was emphasized.