Oʻzbekiston Prezidenti BMT sobiq Bosh kotibini qabul qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27 noyabr kuni Birlashgan Millatlar Tashkilotining sobiq Bosh kotibi, bugungi kunda Yashil taraqqiyot global instituti assambleyasi va Xalqaro olimpiya qoʻmitasining Etika boʻyicha qomissiyasiga rahbarlik qilayotgan Pan Gi Munni qabul qildi.
Pan Gi Mun Nukusda boʻlib oʻtgan Orolboʻyi hududida ekologik vaziyatni yaxshilash masalalari hamda bu jarayonda koreys diasporasining roliga bagʻishlangan xalqaro konferensiyada ishtirok etish uchun mamlakatimizga keldi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, uning tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash, jumladan, zamonaviy global tahdid va xatarlarga qarshi kurashishda jahon hamjamiyatining saʼy-harakatlarini birlashtirish orqali ming yillik rivojlanish maqsadlariga erishishdagi katta xizmatlarini alohida taʼkidladi.
Pan Gi Munning xalqaro hamjamiyat eʼtiborini Orol fojiasining salbiy oqibatlarini bartaraf etish masalalariga qaratishga qoʻshgan shaxsiy hissasi yuksak baholandi.
BMT Bosh kotibi lavozimida u Oʻzbekiston va Markaziy Osiyo mamlakatlarining Orolboʻyidagi ekologik vaziyatni yaxshilash borasidagi tashabbus va takliflarini faol qoʻllab-quvvatladi.
Uchrashuvda Orol dengizi mintaqasida ustuvor loyihalarni amalga oshirishda xalqaro institutlar va tashkilotlar bilan hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari koʻrib chiqildi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi bilan Koreya Respublikasi oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlikni kengaytirish va strategik sheriklikni mustahkamlash yuzasidan ham fikr almashildi. Oʻzbekistonda istiqomat qilayotgan koʻp sonli koreys diasporasining xalqlarimiz va mamlakatlarimiz oʻrtasidagi doʻstlik va oʻzaro anglashuvni mustahkamlashga hissa qoʻshayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Pan Gi Mun davlatimiz rahbariga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Oʻzbekistonda BMTning Barqaror taraqqiyot maqsadlariga toʻla mos boʻlgan 2021 yilgacha Harakatlar strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohot va yangilanishlarni yuksak baholadi.
Oʻzbekistonning Orolboʻyida ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni yaxshilash, ekologik muammolarni bartaraf etish, sogʻliqni saqlash va taʼlim tizimini rivojlantirish, infratuzilmani takomillashtirishga xizmat qilayotgan 2018-2021 yillarda Orolboʻyi hududini rivojlantirish boʻyicha Davlat dasturi doirasida amalga oshirayotgan saʼy-harakatlari alohida qayd etildi.
Davlatimiz rahbarining inson xavfsizligi boʻyicha koʻp tomonlama sheriklik asosidagi trast jamgʻarmasini va Orolboʻyi xalqaro innovatsiya markazini tashkil etishga oid takliflari toʻliq qoʻllab-quvvatlandi.
Pan Gi Mun bundan buyon ham Oʻzbekiston Respublikasi bilan Koreya Respublikasi oʻrtasida strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashga faol koʻmaklashishga, Orol fojiasi oqibatlarini bartaraf etishda samarali hamkorlik qilishga tayyor ekanini taʼkidladi.

Президент Республики Узбекистан принял бывшего генерального секретаря ООН
27 ноября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял бывшего генерального секретаря Организации Объединённых Наций Пан Ги Муна, возглавляющего в настоящее время Ассамблею Глобального института зелёного роста и Комиссию по этике Международного олимпийского комитета.
Пан Ги Мун прибыл в нашу страну для участия в Международной конференции по вопросам улучшения экологической ситуации в зоне Приаралья и роли в этом процессе корейской диаспоры, которая прошла сегодня в Нукусе.
Тепло приветствуя высокого гостя, Глава нашего государства особо отметил его большие заслуги в деле укрепления мира и стабильности, достижения Целей развития тысячелетия, в том числе путём консолидации усилий мирового сообщества по противодействию глобальным вызовам и угрозам современности.
Дана высокая оценка личному вкладу Пан Ги Муна в широкое привлечение международного внимания к вопросам преодоления негативных последствий Аральской трагедии.
На посту генерального секретаря ООН он активно поддерживал инициативы и предложения Узбекистана и стран региона Центральной Азии по улучшению экологической ситуации в Приаралье.
В ходе беседы рассмотрены перспективы развития взаимодействия с международными институтами и организациями по продвижению приоритетных проектов в регионе Аральского моря.
Также состоялся обмен мнениями по расширению многопланового сотрудничества и укреплению стратегического партнёрства между Республикой Узбекистан и Республикой Корея. С удовлетворением отмечен вклад многочисленной корейской диаспоры в Узбекистане в углубление дружбы и взаимопонимания между двумя народами и странами.
Пан Ги Мун, выразив признательность за тёплый приём, дал высокую оценку масштабным реформам и преобразованиям в рамках принятой в Узбекистане Стратегии развития до 2021 года, которая полностью соответствует Целям устойчивого развития ООН.
Особо отмечены предпринимаемые Узбекистаном усилия в рамках Государственной программы по развитию региона Приаралья на 2018-2021 годы, нацеленной на кардинальное улучшение социально-экономической ситуации в регионе, решение экологических проблем, развитие систем здравоохранения и образования, совершенствование инфраструктуры.
Полностью поддержаны инициативы Главы нашего государства по созданию многопартнёрского Трастового фонда по человеческой безопасности и Международного инновационного центра Приаралья.
Пан Ги Мун подтвердил приверженность и далее активно содействовать дальнейшему укреплению отношений стратегического партнёрства Республики Узбекистан и Республики Корея, тесному эффективному взаимодействию в целях преодоления последствий Аральской катастрофы.