Konstitutsiyaviy komissiya tarkibidan kimlar joy oldi? (Toʻliq tarkib)

19:20 20 May 2022 Siyosat
886 0

Arxiv surat

2022-yil 20-may kuni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashi va Qonunchilik palatasi Kengashining qoʻshma majlisi boʻlib oʻtdi. Qoʻshma majlisda mamlakatimizda konstitutsiyaviy islohotlarni amalga oshirishga oid choralarni koʻrish masalalari muhokama qilindi. Yigʻilishda Konstitutsiyaga oʻzgartirishlar kiritish boʻyicha takliflarni shakllantirish va tashkiliy chora-tadbirlarni amalga oshirish yuzasidan Konstitutsiyaviy komissiya tuzilib, uning tarkibi va vazifalari belgilandi.

Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish yuzasidan takliflarni shakllantirish va tashkiliy chora-tadbirlarni amalga oshirish boʻyicha Konstitutsiyaviy komissiya

TARKIBI

SAIDOV Akmal Xolmatovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi oʻrinbosari, yu.f.d., professor, akademik, komissiya raisi

2. KAMALOV Murat Kallibekovich – Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesi Raisi, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining oʻrinbosari, komissiya raisi oʻrinbosari (Qoraqalpogʻiston Respublikasi)

3. BURXANOV Kutbidin Nukritdinovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati qoʻmitasi raisi, Toshkent viloyati, komissiya raisi oʻrinbosari

4. XAITOV Aktam Axmadovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri oʻrinbosari, fraksiya rahbari, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston Liberal-Demokratik partiyasi raisi, i.f.n. komissiya raisi oʻrinbosari

5. QODIROV Alisher Keldiyevich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri oʻrinbosari, fraksiya rahbari, Oʻzbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi raisi, komissiya raisi oʻrinbosari

6. TOJIYEV Odiljon Fotihjon oʻgʻli – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri oʻrinbosari, Oʻzbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi fraksiyasi aʼzosi, komissiya matbuot kotibi

Yigʻma axborot-tahlil ishchi guruhi

7. RAXMANKULOV Mir-Akbar Xodji-Akbarovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati aʼzosi, yu.f.d., professor, guruh rahbari

8. CHOʻLLIYEV Shuxrat Askarovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati qoʻmita raisi oʻrinbosari, Buxoro viloyati

9. XUSANOVA Muxtabar Akbarovna – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati, Oʻzbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi fraksiyasi aʼzosi, yu.f.n.

10. XAKIMOV Raxim Rasuljonovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vaziri oʻrinbosari, yu.f.d., professor

11. MIRAKULOV Mirafzal Mirodilovich – Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Huquq yoʻnalishidagi ilmiy-texnik Kengash raisi oʻrinbosari, yu.f.d., professor

12. MUXTOROV Nodir Ilxomjonovich – Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi boshqarma boshligʻi, yu.f.n.

13. ISMAILOVA Gulnoza Saydiganixodjayevna – Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori, yu.f.d.

14. ABIDXOʻJAYEV Umid Kutpitdinovich – Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti direktori, i.f.d.

Qonunchilik palatasi deputatlari

15. INOYATOV Ulugʻbek Ilyasovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri oʻrinbosari, fraksiya rahbari, Oʻzbekiston Xalq demokratik partiyasi raisi, p.f.d., professor

16. IBRAGIMOVA Zuxra Ametovna – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri oʻrinbosari, “Adolat” SDP fraksiyasi rahbari

17. GAPPOROV Xayrillo Lutpillayevich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining oʻrinbosari, Oʻzbekiston Ekologik partiyasi fraksiyasi rahbari, k.f.n.

18. SHIRINOV Jahongir Jabborovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi qoʻmita raisi, Oʻzbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasining fraksiyasi aʼzosi, yu.f.n.

19. NAZAROV Sharofiddin Xakimovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi qoʻmitasi raisi, Oʻzbekiston Xalq demokratik partiyasining fraksiyasi aʼzosi, i.f.d.

20. SALIXOV Erkin Tagirovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi qoʻmitasi raisi, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston Liberal-Demokratik partiyasining fraksiyasi aʼzosi

21. ABDULLAYEV Ilhom Zoirovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi qoʻmita raisi, Oʻzbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasining fraksiyasi aʼzosi, s.f.d.

22. BEKMURODOV Bobur Mansurovich – “Yuksalish” umummilliy harakati raisi, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston Liberal-Demokratik partiyasining fraksiyasi aʼzosi

23. PAK Viktor Nikolayevich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston Liberal-demokratik partiyasining fraksiyasi aʼzosi

24. JOʻRAYEV Qodir Asadovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati, Oʻzbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasining fraksiyasi aʼzosi, s.f.d.

25. POLVANOV Shuxrat Tagaymuratovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi qoʻmita raisi oʻrinbosari, Oʻzbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi fraksiyasi aʼzosi

26. SHADMANOV Adxam Xursanbayevich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston Liberal-demokratik partiyasining fraksiyasi aʼzosi

27. KOMPOLSHIK Yelena Aleksandrovna – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati, Oʻzbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi fraksiyasi aʼzosi

28. ARIPOV Davron Raximovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati, Oʻzbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi fraksiyasi aʼzosi

29. KARIMOV Tulkinjon Payziyevich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston Liberal-demokratik partiyasining fraksiyasi aʼzosi, s.f.n.

30. KUDRATOV Inomjon Sattarkulovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi qoʻmita raisi oʻrinbosari, Oʻzbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi fraksiyasi aʼzosi

31. XUDAYBERDIYEV Zafar Raximovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston Liberal-demokratik partiyasining fraksiyasi aʼzosi, i.f.d.

Senat aʼzolari

32. KADIRXANOVA Malika Akbarovna – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati qoʻmita raisi, Toshkent viloyati

33. TAJIYEV Baxadir Sadullayevich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati qoʻmita raisi, Xorazm viloyati

34. UMAROV Nariman Madjitovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati qoʻmita raisi, g-m.f.n., Prezident Farmoni

35. ALIXANOV Boriy Batirovich – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati qoʻmita raisi, Prezident Farmoni

36. RAFIKOV Kudratilla Mirsagatovich – Oʻzbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi Kengashi raisi, senator, Prezident Farmoni

37. TURDIYEV Sodiqjon – Oʻzbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qoʻllab-quvvatlash jamoat birlashmasi shaklidagi “Nuroniy” jamgʻarmasi, senator, Oʻzbekiston Qahramoni, Andijon viloyati

38. XALMURADOV Rustam Ibragimovich – Samarkand davlat universisteti rektori, t.f.d., professor, senator, Samarqand viloyati

39. ANNAKLICHEVA Gulistan Axmedovna – “Qoraqalpoq adabiyoti” gazetasi bosh muharriri, senator, Qoraqalpogʻiston Respublikasi

40. PARDAYEV Nusuratulla Markayevich – Jizzax viloyati kasaba uyushmalari tashkilotlari birlashmasi raisi, senator, Jizzax viloyati

41. NAJMIDDINOV Ikromxon Xoshimxonovich – Namangan viloyati Mahalla va nuroniylarni qoʻllab-quvvatlash boshqarmasi boshligʻi oʻrinbosari, q-x. f.n., senator, Namangan viloyati

42. BOʻTAYEVA Baxtigul Abraxmatovna – Surxondaryo viloyati Qiziriq tumani 17-umumiy oʻrta taʼlim maktabi direktori, senator, Surxondaryo viloyati

43. ARTUKBAYEVA Xaytxan – Oʻzbekiston yozuvchilar uyushmasi Sirdaryo viloyati boʻlimi masʼul rahbari, senator, Sirdaryo viloyati

44. IRKAYEV Abduraxim Pandjiyevich – Qarshi davlat universiteti milliy gʻoya, maʼnaviyat asoslari va huquq taʼlimi kafedrasi dotsenti, f.f.n., senator, Qashqadaryo viloyati

45. ORZIYEVA Dilbar Adizovna – Karmana tumani xalq taʼlimi boʻlimi tasarrufidagi “Yangi zamon bolalalari” oilaviy mehribonlik uyi tarbiyachisi, senator, Navoiy viloyati

46. MARUFOVA Gulnora Maxmudovna – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatida doimiy asosda ishlovchi senator, Prezident Farmoni (Fargʻona viloyati)

Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish yuzasidan takliflarni shakllantirish va tashkiliy chora-tadbirlarni amalga oshirish boʻyicha Konstitutsiyaviy komissiya tarkibiga nazar tashlansa, turli kasb va soha egalari boʻlgan tajribali insonlar qamrab olinganini koʻrish mumkin.

Jami 46 nafar aʼzo boʻlib, shundan 10 nafari ayol kishi. Mos ravishda Qonunchilik palatasi deputatlaridan 22 nafar, Senatdan 19 nafar aʼzo jalb qilingan. Bu haqda Konstitutsiyaviy komissiya Matbuot kotibi xabar bermoqda.

Maʼlum qilinishicha, partiyalar kesimida komissiya tarkibi quyidagicha koʻrinish olgan: OʻzLiDeP – 7 nafar; MTDP – 6 tnafar; Adolat – 5 nafar; XDP – 2 nafar; Ekopartiya – 1 nafar.Komissiya tarkibiga kirgan insonlaring 1 nafari akademik, 12 nafari fan doktori, 9 nafari fan nomzodi hisoblanadi.

Tavsiya etamiz

Izohlar

Hozircha hech kim fikr bildirmagan. Balki Siz birinchilardan bo'larsiz?